Oslabená Slavia triumfovala v Plzni a pomohla Spartě, Liberec vítězně

Pražská Slavia dokázala i v oslabení bez vyloučeného Juhara triumfovat v Plzni, kde vyhrála 1:0. Dařilo se i Liberci, který na půdě Slovácka vyhrál jasně 3:0.

Oslabená Slavia vyrabovala Plzeň

Hráči Slavie Praha i v dlouhém oslabení porazili ve 27. kole první ligy Plzeň na jejím hřišti 1:0 a zkomplikovali tak domácím cestu za titulem. Viktoria má sice nadále pětibodový náskok na druhou Spartu, která však má k dobru nedělní duel s Mladou Boleslaví. Slavia, která hrála od 19. minuty bez vyloučeného Martina Juhara, rozhodla gólem Milana Škody a ukončila Plzni sérii 11 domácích zápasů bez porážky. "Sešívaní" venku uspěli teprve podruhé z posledních 22 zápasů.

Plzeň začala náporem a už ve čtvrté minutě musel Kolářovu nebezpečnou střelu tečovat nad branku obránce Bortel.

Slavia však nápor ustála a sama naopak šla do vedení. Vošahlík ještě souboj s brankářem Kozáčikem nevyhrál, ale v 15. minutě předvedl pěknou akci Škoda. Vytáhlý útočník zužitkoval dobré napadání Zmrhala, prodral se kolem tří protihráčů a povedenou střelou zpoza vápna překonal Kozáčika, který zřejmě mohl zasáhnout lépe.

Jenže jen o tři minuty později předvedl "klukovinu" slávista Juhar. Horváth do něj lehce strčil, což slovenský záložník neunesl a dal plzeňskému kapitánovi pohlavek. Sudí Kocourek neváhal a ukázal mu červenou kartu.

Oslabená Slavia se zatáhla do obrany a na Plzeň čekalo urputné dobývání. Aktivita sice domácím nechyběla, ale nedařilo se jim dostávat centry před branku. Povedlo se to až Procházkovi, který střílenou nahrávkou našel na zadní tyči Ďuriše, ten však zakončil nedůrazně a gólman Čontofalský stačil míč z branky vyrazit.

Jinak se Plzeň dostávala hlavně ke střelám z dálky a většinou nepřesným. Naopak hosté hrozili z brejků, ale osamocený Škoda to měl těžké.

Ve druhé půli Západočeši přikovali soupeře k jeho vápnu a střídající Rajtoral pomohl rozhýbat pravou stranu ofenzivy, hosté však bojovným výkonem odolávali. Neuspěl ani Horváth s přímým kopem zhruba z 18 metrů, jenž poslal těsně vedle.

Přestože byl tlak Plzně vytrvalý, obrana Slavie neudělala žádnou větší chybu a nepustila favorita do vyloženější šance. Oslabení Pražané tak nakonec slavili velmi cenou výhru a i ve druhém utkání pod novým koučem Michalem Petroušem získali plný počet bodů.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 15. Škoda. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Tacina. ČK: 18. Juhar (Slavia). ŽK: Procházka - Kisel, Nitrianský, Čontofalský. Diváci: 11.705.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (88. Fillo), Horváth - Ďuriš (71. Tecl), Kolář, Kovařík (46. Rajtoral) - Bakoš. Trenér: Vrba.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Hubáček, Dostál - Gecov, Zmrhal (64. Petrák) - Vošahlík (76. Mičola), Kisel, Juhar - Škoda (81. Fenin). Trenér: Petrouš.

Liberec si upevnil po výhře se Slováckem třetí místo

Borci Liberce porazili ve 27. kole první ligy Slovácko na jeho hřišti 3:0 a upevnili si třetí místo v tabulce. Obhájce titulu tak potvrdil momentální výtečnou formu. Díky brankám Davida Pavelky, Michaela Rabušice a Dzona Delargeho vyhrál v nejvyšší soutěži sedmé utkání za sebou a pošesté při tom neinkasoval. Slovácko neporazilo Severočechy popatnácté v řadě a zůstává desáté.

Hned od úvodních minut potvrzoval Liberec roli favorita. Svého protivníka přehrávali důrazem v osobních soubojích i technickou vyzrálostí. Trenér Šilhavý sice už po čtyřech minutách musel sáhnout ke střídání, když zraněného středopolaře Sackeye nahradil Delarge. Z tlaku ale Slovan hodně střeleckých příležitostí nevytěžil, jeho územní převaha se odrážela pouze v množství rohových kopů.

Slovácko se snažilo při přechodu do protiútoků hlavně nakopávat míče na vytáhlého Doška, který se je snažil hlavou rozdělovat spoluhráčům. Tato taktika ale na soustředěnou obranu protivníka neplatila a liberecký brankář Kovář dlouho v hustém dešti pouze mokl a do hry nezasahoval.

Herní převaha se hostům podařila gólově vyjádřit ve 32. minutě, kdy se od Delarga dostal míč k Pavelkovi. Ten se šikovně zbavil svého strážce a přízemní střelou k tyči vstřelil vedoucí branku. Pavelka ještě v loňské sezoně oblékal domácí dres a svým bývalým spoluhráčům se v současném ligovém ročníku "pomstil" už podruhé. Loni v srpnu skóroval do sítě Slovácka v Uherském Hradišti v dresu Sparty.

Domácí se z defenzívního fotbalu probrali až v závěru poločasu, kdy si vypracovali příležitost k vyrovnání. Hlavičku útočníka Doška po Kunclově centru ale akrobatickým zákrokem vytáhl brankář Kovář.

Také ve druhém poločase pokračovalo Slovácko ve snaze o útočnou hru. Akce ale dotáhlo většinou pouze k hranici trestného území, do zakončení se nedostalo. Liberec se úspěšně bránil a hrozil protiútoky do otevřené obrany.

Největší nebezpečí hrozilo od rychlého Rabušice. Ve 49. minutě sice ještě stačil Melichárek šanci včasným vyběhnutím zmařit. O deset minut později domácí brankář riskantně přihrál obránci Trousilovi, kterému Rabušic míč sebral a přidal druhý gól. Útočník Liberce se trefil pošesté za poslední čtyři zápasy.

Poté se hosté zatáhli do obrany. Slovácko mělo největší šanci v 80. minutě, kdy se Valentova střela odrazila od libereckého obránce a míč trefil tyčku. Hned z protiútoku Šural z pravého křídla přesně přihrál Delargeovi, jenž podel bezmocného brankáře Melichárka třetím gólem uzavřel skóre.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 0:3 (0:1)

Branky: 32. Pavelka, 59. Rabušic, 81. Delarge. Rozhodčí: Královec - Štěrba, Pospíšil. ŽK: Kubáň - Pavelka. Diváci: 4103.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Trousil, Kubáň - Valenta, Daníček (82. M. Kovář), Šumolikoski, Volešák - Haša (46. Hlúpik, 87. Hála), Došek. Trenér: Habanec.
Liberec: P. Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Sackey (4. Delarge), Rybalka (79. Hušek), Pavelka - Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.