Favorita spasil v premiéře Svěrkoš

[b]Aktualizováno.[/b] Gól krále střelců minulého ročníku Václava Svěrkoše zajistil Ostravé vítěznou premiéru v nové sezoně. Baník po jeho trefě ze 72. minuty porazil Kladno 1:0. Středočeši na Bazalech nepropadli herně, ale střelecky. Svěřenci trenéra Martina Hřídela si vytvořili několik zajímavých možností, gólman Vašek však domácím pojistil tři body.

Kladno si na pokyn sudího Kovaříka muselo vypůjčit ostravské dresy a možná proto se v úvodu cítilo na Bazalech jako doma. Favorita nepustilo do očekávaného tlaku a zásluhou Šislera dvakrát ohrozilo Vaška. Hlavně pokus z přímého kopu v 11. minutě nebyl vůbec špatný a Vašek měl co dělat, aby ho vyboxoval do bezpečí.

Baník se po pomalejším startu dostal k výraznější převaze až od dvacáté minuty. Mozek ostravské zálohy Lukeš dvacetimetrovou kolmicí poslal za záda kladenských obránců kanonýra Svěrkoše, ale tomu v rozhodující chvíli skočil pod nohy jeden z hostujících beků. Lukeš rozjel ve 22. minutě i další akci. Střihavka se po jeho kombinaci se Svěrkošem a Rajtoralem na pravém křídle ocitl v největší ostravské šanci úvodní půle, ale pohromu odvrátil reflex brankáře Pavlíka.

Nejlepší střelec loňského ročníku poslal svou první přímou vizitku na kladenskou bránu v 36. minutě, Pavlík však směr jeho střely z hranice velkého vápna vystihl. Tak blízko jako hosté o několik sekund později ovšem Baník gólu nebyl. Rovnou z protiútoku Mašanský vyzval centrem z pravé strany Zachariáše a jen tygří skok gólmana Vaška odvrátil gólovou hlavičku z osmi metrů.

Tlak Baníku po obrátce nabral na intenzitě. Deset tisíc diváků na Bazalech nespokojeně zabouřilo v 57. minutě, když rozhodčí Kovařík po Střihavkově centru neposoudil střet míče s Killarovým tělem jako hraní rukou. Domácí nalezli cestu do kladenského vápna několikrát středem - tak se tváří v tvář Pavlíkovi objevil aktivní Střihavka, ale hostující brankář nohou jeho ránu vyrazil.

Kladno povolilo až osmnáct minut před koncem. Zdánlivě ztracený míč Lukeš ve skluzu nakopl z postranní čáry do vápna a Svěrkoš si z druhé vlny doběhl pro první střelecký zápis v sezoně. Hosté svůj smělý výkon podtrhli v závěrečném tlaku, při němž se ještě musel vyznamenat Vašek. V 79. minutě zneškodnil Šislerovu bombu z dvaceti metrů a hned po rohu ho z dálky znovu otestoval Cigánek, ale ostravský brankář byl i podruhé během několika sekund u tyče včas.

Baník Ostrava - Kladno 1:0 (0:0)
Branka: 72. Svěrkoš. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Santarius. ŽK: Svěrkoš, Marek - Killar, Zachariáš, Pavlík, Šilhan. Diváci: 9245.

Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Lukeš, Lička (90. Metelka) - Svěrkoš (84. Mičola), Střihavka (76. Zeher). Trenér: Večeřa.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Hajník - Dubský - Mašanský (60. Kabele), Šisler, Holub (75. Šilhan), Cigánek - Zachariáš (86. Farbák). Trenér: Hřídel.

Ohlasy trenérů:

Karel Večeřa (Ostrava): "Měl jsem obavy z našeho projevu, protože jsme v tomto složení hráli poprvé a vazby a stereotypy, které přicházejí s větším počtem utkání, nám chyběly. Na výkonu to bylo znát. Ale musím mužstvo pochválit za perfektní přístup, protože i když se některé věci nedařily, vědělo, co chce hrát. Tým věděl, že může rozhodnout jedna akce, a to se nakonec i potvrdilo. V koncovce jsme se jinak nedokázali moc prosadit. Kladno mělo především dvě příležitosti po standardkách, tam nás výborně podržel Vašek."

Martin Hřídel (Kladno): "Svým výkonem jsme neudělali ostudu. Velkou část utkání jsme byli domácím rovnocenným soupeřem, bohužel jsme měli krátký výpadek, kdy jsme přestali být nebezpeční. Tým, který patří na špici tabulky, to potrestal."

[ 2.8.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]