Olomouc zabojovala na Spartě, Kozáčik poprvé inkasoval

Devět minut před závěrečným hvizdem přišla pražská Sparta o vítězství nad Olomoucí. V duelu mužstev, která v prvních dvou kolech nastřádala plný počet bodů, Sparta sice vedla od 55. minuty díky Slepičkovi, ale devět minut před koncem vyrovnal střídající Kazár. V první lize tak zůstává s plným bodovým ziskem už jen Jablonec, který od 20:15 hostí Mladou Boleslav.

Na sparťanech v úvodu bylo znát, že i po čtyřech dnech na nich leží stín z porážky v důležitém duelu předkola Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény, přitom dnes si nemohli přát lepšího soupeře na získání sebevědomí než Olomouc. Hanáci totiž v posledních čtrnácti zápasech porazili Spartu v jediném případě, ale dnes jí dlouho svým běhavým fotbalem a agresivním pojetím dělali problémy.

Domácí se přes olomouckou defenzivní hráz jen těžko dostávali do šancí, olomoučtí napadali sparťanskou rozehrávku už v jejím zárodku a na dlouhou dobu je vystrašila jen hlavička Slepičky. Před poločasem se svým průnikem a slabou střelou zblízka neuspěl ani Kulič a ve 43. minutě ani kapitán Berger, který po centru Kladrubského hlavičkoval jen do tyče a prodloužil si čekání na první branku po návratu z Anglie.

Sparťané zpřesnili hru jinak rozbitou do mnoha osobních soubojů až po přestávce, což jim usnadnilo dobývání olomoucké branky hájené jistým Drobiszem. Dvě minuty po návratu z kabin měl jedinečnou šanci Kulič, jenže sám se zalekl své osamělosti v pokutovém území, až ideální moment pro střelu prováhal a nakonec trefil jen olomouckého gólmana. Ten si pak počkal i na Voříškův trestný kop.

Až v 55. minutě skončilo sparťanské tápání v ofenzivě. Olomoucké hradby rozvalil dravým únikem po levé straně Kadlec, který zpětnou přihrávkou našel Slepičku a ten přízemní ranou ukončil čekání na vedoucí branku i svůj první zásah v ligové sezoně.

Až nepříznivý stav donutil Olomouc k větším útočným manévrům: po zaváhání sparťanského stopera Řepky na polovině hřiště měl otevřenou cestu k bráně Doležal, ale reflex sparťanského gólmana Kozáčika mu gólovou radost překazil. Sparťanskou pojistku náskoku odmítli Kladrubský i střídající Došek a pak začaly pro letenskou obranu zlé časy.

Olomoučtí se nejprve hodně zlobili na asistenta Santariuse, že zdviženým praporkem zastavil samostatný únik Hubníka na osamoceného Kozáčika. Další hrozbu už letenští neodvrátili a kouč Sigmy Psotka si mohl gratulovat ke skvělému tahu.

Nový muž na hřišti Kazár po dvou minutách pobytu na hřišti vběhl do otevřené obrany soupeře a jemným obloučkem přehodil vybíhajícího Kozáčika. Kazár už před týdnem osm minut před koncem rozhodl duel s Plzní, dnes potvrdil pověst dokonalého žolíka z lavičky znovu. A po 261 minutách ukončil také Kozáčikovu ligovou neprůstřelnost.

Výsledek:

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:1 (0:0)
Branky: 55. Slepička - 81. Kazár. Rozhodčí: Adam - Slavík, Santarius. ŽK: Řepka - Janotka, Doležal, Škerle. Diváci: 7491.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kladrubský (86. Kušnír), Hušek, Vacek - Kulič (70. Holenda), Berger - Slepička (75. Došek). Trenér: Lavička.

Olomouc: Drobisz - Škerle, Šuškavčevič, Komárek, Heidenreich - Kaščák, Melinho, Hořava (88. Hudec) - Janotka (52. Doležal), Hubník (79. Kazár) - Ordoš. Trenér: Psotka.

[ 17.8.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]