Souhrn 4. kola Premier League

Útočník Robinho se trefil hned ve svém prvním startu v dresu Manchesteru City, ale jeho nový tým prohrál s Chelsea 1:3. Liverpool ve šlágru a zahajovacím utkání 4. kola Premier League zdolal Manchester United a vyšvihl se do čela tabulky. Newcastle doma překvapivě podlehl Hullu, Fulham zdolal Bolton.

Everton vybojoval šťastnou výhru na hřišti Stoke

Až díky brance Tima Cahilla z poslední čtvrthodinky utkání porazili svěřenci Davida Moyese nováčka ligy Stoke City v poměru 3:2.

Domácí tým hrál od úvodu velice disciplinovaně a nepouštěl soupeře k téměř žádným šancím. Hned první chybička však byla potrestána gólem. Obránci Stoke nedokázali zpacifikovat dlouhý centr a nechali volného Yakubua, který otevřel skóre.

Everton tak byl odměněn za svou trpělivou snahu a do přestávky mohl ještě zvýšit, ale Cahillova rána byla zblokovaná.

Krátce po přestávce rozehrával Mikel Arteta volný přímý kop, bránící Seyi Olofinjana neuhlídal Victora Anichebeho a bylo to už 2:0. Olofinjana však svou chybu krátce poté napravil. Dlouhý aut Roryho Delapa nedokázala obrana Evertonu zastavit a nigerijský záložník zdramatizoval zápas.

Jen o chvíli později se situace jako by opakovala, Delapovo vhazování si tentokrát do vlastní sítě srazil Phil Jagielka a bylo srovnáno.

Na druhé straně zahrál Leon Cort rukou a měla se kopat penalta, rozhodčí Alan Wiley však odpískal pouze volný přímý kop z hranice vápna. Moyese tahle situace pořádně rozčílila a byl vykázán na tribunu.

Odtud poté pokojně sledoval, jak se Artetův roh snáší na hlavu Cahilla a australský záložník strhává vítězství na stranu hostí. Everton se díky výhře vyhoupl do první poloviny tabulky, Stoke naopak zůstává v sestupovém pásmu.

Stoke - Everton 2:3 (0:1)
Branky: Olofinjana (54.), Jagielka (63. vlastní) - Yakubu (41.), Anichebe (51.), Cahill (77.)

Manchester City nevyzrál na Chelsea

Ani gól Robinha, aktuálně nejdražšího fotbalisty Premier League, nestačil Manchesteru City na bodový zisk proti favorizované Chelsea.

Brazilský útočník, který na City of Manchester Stadium zamířil v poslední den přestupového období z Realu Madrid za 32,5 milionu liber, nečekal na svoji premiérovou trefu v novém dresu nikterak dlouho – už ve 13. minutě jeho tečovaný přímý kop skončil za zády Petra Čecha.

Euforie na stadionu však trvala jen několik minut – po rohovém kopu napálil odražený míč tvrdou ranou pod břevno Ricardo Carvalho.

Utkání opět nabralo na obrátkách ve druhém poločase. Chelsea s přibývajícími minutami zvyšovala aktivitu a odměnou jí byl vedoucí gól. Frank Lampard se po přihrávce Florenta Maloudy vyhnul obránci Richardu Dunnovi a přesnou střelou k tyči skóroval.

Naděje domácích na zisk alespoň jednoho bodu ještě ztenčil gólem Nicolas Anelka. Francouzský útočník zakončil lahůdkovou souhru Deca s Joem Colem.

Domácím už nic nepomohla ani přesilovka v závěru utkání, když byl po faulu na Joa vyloučen kapitán Blues John Terry.

Manchester City – Chelsea 1:3 (1:1)
Branky: Robinho (13.) – Ricardo Carvalho (16.), Lampard (53.), Anelka (69.)

Efektivní Arsenal porazil Blackburn

Arsenal odehrál na půdě Blackburnu s domácími otevřenou partii, nicméně o vítězství Gunners rozhodla efektivita v zakončování.

Na Ewood Parku se na úvodní gól nečekalo příliš dlouho – Theo Walcott si přenesl dobrou formu z reprezentace i do klubových barev a po jeho individuální akci se za záda Paula Robinsona trefil Robin van Persie.

Domácí mohli záhy vyrovnat, ale střelu Roque Santa Cruze z hranice pokutového území do poloodkryté branky stačila obrana Gunners odvrátit na roh.

Arsenal měl obrovskou šanci na zvýšení náskoku poté, co se z rychlého protiútoku tři jeho hráči řítili sami na jediného obránce, ale Walcott svůj technický pokus nasměroval vedle branky.

Blackburn si v dalším průběhu poločasu vypracoval tři dobré šance, ale po hezké kombinační akci Jason Roberts minul před brankou míč jen o milimetry, těsně vedle skončil i přímý kop Mortena Gamsta Pedersena a hlavička Santa Cruze.

Zákonitě se nemohlo dostavit jiné pravidlo, než nedáš – dostaneš. Po centru Denilsona se těsně před odchodem do šaten hlavou prosadil Emmanuel Adebayor.

Ve druhém poločase si hosté pohlídali zisk všech tří bodů a stihli přidat ještě jeden další dva góly – po faulu Stephena Warnocka na Emanuela Eboueho se z pokutového kopu trefil opět Adebayor a stejný hráč dovršil v poslední minutě svůj hattrick.

Blackburn – Arsenal 0:4 (0:2)
Branky: Adebayor (45., 82. z pen. a 90.), Van Persie (8.)

Defoe opět dotlačil Portsmouth k vítězství

Portsmouth díky dvěma brankám reprezentačního útočníka Jermaina Defoa otočil utkání s Middlesbrough a zvítězil 2:1.

Pompey na domácím Fratton Parku nezvítězili od 29. března a v prvním poločase v nelichotivé sérii pokračovali.

Hosté se totiž ujali vedení po spolupráci Afonsa Alvese s Midem, kterou druhý jmenovaný zakončil svým třetím gólem v sezóně.

Domácí však nesložili zbraně a po poločase se po zásluze dočkali vyrovnání – po přihrávce Petera Crouche je zařídil jeho útočný kolega Defoe.

Hráči Boro se poté hodně zlobili na rozhodčího, který nenařídil pokutový kop za zákrok Nadira Belhadže na Stewarta Downinga.

Portsmouth se hnal za vítězstvím a vypracoval si několik dobrých příležitostí ke vstřelení druhého gólu. Sean Davis ještě pálil mimo, ale střela Defoa z voleje v 87. minutě už v síti skončila.

Portsmouth – Middlesbrough 2:1 (0:1)
Branky: Defoe (59. a 87.) – Mido (24.)

Zaki opět na listině střelců

Egyptský útočník Amr Zaki z Wiganu se začíná stávat postrachem anglických obran – svým čtvrtým gólem v sezóně zajistil Latics alespoň bod z utkání se Sunderlandem.

Trenér hostů Roy Keane udělal po domácí prohře s Manchesterem City v sestavě čtyři změny, jeho protějšek Steve Bruce po vysoké výhře na půdě Hullu ponechal důvěru stejným hráčům.

Do vedení šli už po čtvrthodině hry hosté – přihrávku Steeda Malbranqua si do vlastní sítě srazil Titus Bramble.

Wigan se snažil na inkasovaný gól rychle odpovědět, ale ve snaze o útočení ponechával okénka v obraně. Tu největší nevyužil ve 38. minutě Djibril Cissé, který utekl domácím zadákům, ale střelou podél Chrise Kirklanda jen těsně minul.

Druhý poločas odstartovala hlavička domácího Emmersona Boyce nad branku, na druhé straně proti Cissému výborně zasáhl Kirkland.

Blýskl se i hostující gólman Craig Gordon, který vyrazil tvrdou střelu Oliviera Kapa.

Pak už se ke slovu dostal Zaki – hlavou ještě neuspěl, ale v 77. minutě už po přihrávce Maynora Figueroy rozvlnil síť.

Wigan – Sunderland 1:1 (0:1)
Branky: Zaki (77.) – Bramble vlastní (15.)

West Bromwich si připsal první vítězství v sezóně

Český útočník Roman Bednář přispěl jednou brankou k prvnímu vítězství West Bromwiche v probíhající sezóně. Italský trenér Gianfranco Zola naopak neprožil na lavičce West Hamu úspěšnou premiéru.

V rušném prvním poločase se skóre přelívalo z jedné strany na druhou. Do vedení šel po hlavičce Jamese Morrisona West Bromwich, ale hosté dokázali góly Marka Nobla a Lucase Neilla zvrátit průběh utkání na svoji stranu.

Po faulu Roberta Greena na Leona Barnetta se k pokutovému kopu postavil Bednář a byl z této situace už podruhé v sezóně úspěšný a srovnal stav.

Druhá půle už nebyla tak otevřená, více šancí na vítězný gól si vypracovali domácí. Bednářova střela byla zblokována, Barnett mířil hlavou mimo.

Sedm minut před koncem si na dlouhý pas za obranu naběhl Chris Brunt a tvrdou střelou do horního rohu branky přiblížil domácí k vítězství.

To mohl odvrátit Scott Parker, proti kterému však v nastaveném čase výborně zakročil Scott Carson.

West Bromwich Albion – West Ham United 3:2 (2:2)
Branky: Morrison (3.), Bednář (37. z pen.), Brunt (83.) – Noble (29.), Neill (35.)

Wanderers nestačili na Fulham

V zápase týmů ze středu tabulky Cottagers využili výhodu domácího prostředí a zdolali Bolton v poměru 2:1.

Největší hrozbu znamenal pro branku hostí Maďar Zoltan Gera, jenž ve druhé minutě z dobré pozice pálil nad. Bobby Zamora o 10 minut později skóroval, branka však nemohla být uznána kvůli předchozímu faulu na brankáře Jussiho Jääskeläinena.

Fanoušci domácích se však dočkali krátce nato. Zamorova přihrávka z levé strany se dostala až ke Gerovi, který střelou z hranice vápna otevřel skóre.

Na druhé straně se pokusil brankáře Marka Schwarzera překvapit Kevin Davies, jeho lob se ale snesl mimo bránu australského gólmana.

Aktivní Zamora svou hlavičku nasměroval pouze do rukavic Jääskeläinena, ale branky se dočkal jen o chvilku později. Po přihrávce Paula Koncheskyho si poradil s Dannym Shittuem a svým prvním gólem v dresu Fulhamu zařídil už dvoubrankový náskok.

Druhá půle se nesla v duchu té první, domácí byli aktivnější a Bolton se prakticky k ničemu nedostával. Ke střele se ohodlali Danny Murphy a Davies, oba Jääskeläinen vychytal.

Kouč hostí Gary Megson se snažil hru oživit střídáním útočníka za obránce, jeho svěřenci se přesto do kýženého tlaku nedostávali. Naopak nechybělo mnoho k tomu, aby inkasovali třetí branku.

Přesto se Bolton v závěru dostal do několika šancí, z nichž jednu využil Davies. Na více však už hosté neměli a Fulham tak zaslouženě získal tři body.

Fulham FC - Bolton Wanderers 2:1 (2:0)
Branky: Gera (15.), Zamora (41.) - Davies (82.)

Tygři znovu zvítězili

Trošku překvapivý výsledek se zrodil na St. James Parku, domácím stánku Newcastlu United. Nováček Hull City jakoby zapomněl na lekci, kterou dostal posledně s Wiganem, a získal další cenné tři body.

Newcastle má problémy mimo trávník, za trenéra Kevina Keegana stále není náhrada a majitel Mike Ashley uvažuje o prodeji klubu. Je tedy možné, že tyto problémy dolehly i na samotné hráče Magpies.

Domácí přesto začali aktivněji a brankář Boaz Myhill se pořádně zapotil poté, co musel likvidovat hlavičku Michaela Owena. Další dobrou šanci spálila nová posila Xisco.

I Tigers však měli několik příležitostí a když Nicky Butt ve vápně fauloval Petera Halmosiho, kopala se penalta. Marlon King ji i s trochou štěstí proměnil. O několik minut později měl pak King další dvě šance, tu druhou proměnil.

Na druhé straně mohl snížit Danny Guthrie, Myhill byl však na místě. Jiskřičku naděje vykřesal pro domácí Xisco, na víc se ale Newcastle nezmohl. V závěru Guthrie neudržel nervy na uzdě a nechal se vyloučit.

"Straky" tak podruhé v řadě prohrály a zase se propadají tabulkou. Hull naopak odčinil zaváhání z posledního zápasu a stále ho lze nazvat překvapením soutěže.

Newcastle United FC - Hull City FC 1:2 (0:1)
Branky: Xisco (82.) - King (34. z penalty a 55.)

Reds prolomili prokletí jménem Manchester United

Trenér domácích Rafael Benitez zažil vítěznou premiéru a poprvé za své působení na lavičce Reds porazil svěřence Sira Alexe Fergusona. Zápas skončil 2:1.

You’ll never walk alone, to znělo v ochozech Anfield ještě před zahájením samotného utkání. Atmosféra prvního vzájemného zápasu týmů z Big Four v této sezóně byla úžasná. Domácí fanoušci však byli doslova zmrazení již po třech minutách hry.

Anderson ve středu hřiště přebral míč a parádním kolmým pasem vyslal dopředu novou posilu Dimitara Berbatova. Ten se obtočil kolem Jamieho Carraghera a zpětnou přihrávkou našel úplně volného Carlose Téveze, který svou dělovkou rozvlnil síť.

Domácí Reds byli jako opaření. Bez svých tradičních opor Stevena Gerrarda a Fernanda Torrese vypadali bezradní. Světlým momentem byla jen střela Dirka Kuyta, která si však cestu mezi tři tyče nenašla.

Postupem času však Liverpool začínal získávat sebevědomí a převzal otěže zápasu. Edwina van der Sara po rohovém kopu znovu vystrašil Kuyt, nizozemský brankář však s pomocí Wese Browna situaci vyřešil.

Stejná dvojice o chvilku později stála u vyrovnávací branky. Zblokovaný centr Xabiho Alonsa van der Sar vyrazil jen do noh Browna, který si dal nešťastný vlastní gól. Opařený Manchester do přestávky ještě stihl zahrozit, Tévez však v dobré situaci pálil nad.

Do druhého poločasu vtrhl Liverpool jako utržený ze řetězu a svým neskutečným presinkem nutil soupeře k chybám. Yossi Benayoun v těžké pozici z úhlu trefil jen brankáře, na druhé straně se o pěknou střelu postaral Ryan Giggs. Pepé Reina byl však připraven.

V závěru zápasu se na hřiště dostal Gerrard a Ryan Babel. A právě druhý jmenovaný se zapsal do střelecké listiny. Javier Mascherano se na pravé straně uvolnil přes Giggse, míč přebral Kuyt a svou přihrávkou nabídl Babelovi příležitost, která si nic jiného než gól nežádala.

V závěru zápasu byl po dvou žlutých kartách vyloučen Nemanja Vidić a o výsledku tak bylo prakticky rozhodnuto. Liverpool se minimálně na chvíli dostal do čela tabulky, Red Devils mají na svém kontě stále jen čtyři body.

Liverpool FC - Manchester United FC 2:1 (1:1)
Branky: Brown (25., vlastní), Babel (77.) - Tévez (3.)