Robinho vystřelil Manchesteru City remízu

Manchester City dokázal na půdě Blackburnu dotáhnout dvougólové manko a odváží si bod za remízu 2:2. Zápas, který je téměř vždy ozdobou ligy, nezklamal ani tentokrát. Po jednoznačném průběhu rozdrtil v St James' Parku Liverpool Newcastle 5:1 a udržel se tak v čele Premier League. Druhá Chelsea naopak pouze remizovala s Fulhamem 2:2 a navýšila ztrátu na první příčku na tři body. Arsenal porazil Portsmouth Gallasovým gólem devět minut před koncem.

NEDĚLE

Blackburn ztratil dvougólové vedení

Manchester City ještě tři minuty před koncem zápasu prohrával na půdě Blackburnu 0:2, ale díky gólům Daniela Sturridge a Robinha si odváží alespoň bod.

Velice nervózní první půle byla obrazem nelichotivého postavení obou týmů v tabulce Premier League. Ač bylo nasazení obou celků vysoké, odehrávala se hra především ve středu pole a brankových příležitostí bylo k vidění poskrovnu.

Vyloženou šanci měl na svojí hlavě hostující Robinho, kterého našel přesným centrem Felipe Caicedo, ale brazilský útočník poslal míč pár centimetrů vedle branky Paula Robinsona.

Domácí Rovers měli územní převahu, ale šance dlouho nepřicházely. Až v samém závěru první půle Jason Roberts zpracoval přihrávku ze strany pro Benniho McCarthyho, kterému stačilo jen trefit branku - 1:0.

Citizens se pokusili úder vrátit ihned po začátku druhé půle, ale Shaun Wright-Phillips zády k brance hlavičkoval pouze do tyče, akci poté zakončil střelou mimo Stephen Ireland. To bylo však na dlouhé minuty ze strany hostů vše.

Když v 84. minutě po chytrém obloučku Christophera Samby skóroval Roberts, zdálo se být o vítězství domácích rozhodnuto.

Citizens však heroickým závěrem dokázali dovést zápas k remíze. Nejprve odčaroval neprůstřelnost Robinsona střídající Sturridge a ve čtvrté minutě nastavení vyrovnal jedenáctou letošní trefou Robinho.

Blackburn – Manchester City 2:2 (1:0)

Branky: McCarthy (45.), Roberts (84.) – Sturridge (88.), Robinho (90.)

Fulham v derby obral Chelsea o dva body

Chelsea nedokázala navázat na vítězství Liverpoolu a po remíze 2:2 s Fulhamem ztrácí na vedoucí celek tabulky už tři body.

V první šanci utkání se ocitl po přihrávce Florenta Maloudy útočník Didier Drogba, ale z výhodné pozice pálil pouze do boční sítě.

Domácí udeřili z první nebezpečnější příležitosti. Přímý kop Simona Daviese propadl až k na zadní tyči stojícímu Clintu Dempseymu, který z bezprostřední blízkosti překonal Petra Čecha.

Chelsea inkasovaná branka zaskočila a ve zbytku úvodního dějství se dokázala propracovat pouze ke dvěma střeleckým pokusům. Nejprve po vysunutí Johna Obiho Mikela střílel těsně vedle opět Drogba, ránu Franka Lamparda z hranice šestnáctky pak vyrazil brankář Mark Schwarzer.

O vedení přišli domácí hned zkraje druhé půle, když po nedorozumění Schwarzera a obránce Aarona Hughese využil odraženého míče Lampard a pohodlně jej poslal do opuštěné branky.

Australský gólman se naopak vyznamenal v 65. minutě, kdy zneškodnil nebezpečnou střelu unikajícího Joea Colea a v dorážce zabránil i dobíhajícímu Nicolasi Anelkovi.

O chvíli později už se však Chelsea přeci jen dočkala vedoucí branky, když Lampard falšovanou střelou z přímého kopu zaskočil i Schwarzera a vstřelil svůj druhý gól v zápase.

Fulham však zbraně nesložil a dokázal v posledních vteřinách utkání vyrovnat na 2:2. Spolupráci si opět zopakovali autoři první branky – po rohovém kopu Daviese se hlavou trefil Dempsey.

Fulham – Chelsea 2:2 (1:0)

Branky: Dempsey (10. a 89.) – Lampard (50. a 72.)

Stoke na půdě soupeře opět neuspěl

Nováček Stoke City sice vedl na Upton Parku nad West Hamem 1:0, ale vítězství na půdě soupeře se opět nedočkal, jelikož domácí ve druhé půli góly Carltona Colea a Diega Tristána otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch.

První půle divákům příliš zajímavých momentů nepřinesla, navíc ti, kteří dorazili na stadion pozdě, přišli o úvodní gól utkání z hlavičky hostujícího Abdoulaye Fayeho.

Stoke se ihned poté zatáhl do defenzívy a domácí hráče vůbec nepouštěl na dostřel branky Thomase Sörensena. Žádný z obou brankářů tak neměl v prvním poločase mnoho práce.

I druhý poločas přinesl brzký gól, tentokráte však na druhé straně. Cole si zpracoval dlouhý míč od Scotta Parkera, obtočil se okolo Andyho Griffina a vyrovnal na 1:1.

Nepochopitelný zkrat poté předvedl hostující útočník Ricardo Fuller, který při potyčce udeřil do obličeje svého vlastního spoluhráče, za což si od rozhodčího vysloužil červenou kartu.

West Ham využíval přesilovku k trvalému tlaku a snaze vstřelit vedoucí branku, ale Potters dokázali dlouho odolávat. Po střele Louise Boa Morteho musel dokonce za brankáře Sörensena zaskakovat obránce Danny Higginbotham.

Až dvě minuty před koncem tečoval střelu Colea do sítě střídající Tristán a svým prvním gólem v dresu Hammers zajistil domácím plný bodový zisk.

West Ham United – Stoke City 2:1 (0:1)

Branky: Cole (51.), Tristán (88.) – Faye Ab. (4.)

Bednář opět skóroval, West Brom zdolal Tottenham

Český útočník Roman Bednář se opět stal ústřední postavou West Bromwiche. V zápase s Tottenhamem vstřelil vítěznou branku a podílel se tak na cenném vítězství 2:0.

Bednář se do základní sestavy vrátil poté, co odpočíval v pátečním duelu s Chelsea. V zahajovací jedenáctce Baggies se po delší době objevil také slovenský reprezentant Marek Čech.

V nervózní první půli bylo k vidění více žlutých karet než střel na branku, hosté hráli od 35. minuty bez vyloučeného obránce Benoita Assou-Ekotta, který za faul na Gianniho Zuiverloona uviděl červený kartonek.

Oslabení Tottenhamu se začalo projevovat ihned zkraje druhé půle. Brankář Heurelho Gomes měl plné ruce práce nejdříve s přímým kopem Chrise Brunta a poté i s pokusem Zuiverloona.

„Kohouti“ opět prokázali, že postrádají sílu v ofenzívě, jelikož za celou druhou půli si nedokázali vytvořit kloudnou příležitost.

Snahy domácích o vstřelení důležitého prvního gólu byly korunované v 83. minutě po česko-slovenské spolupráci. Dlouhý míč Slováka Čecha poslal hlavou do sítě Bednář. Obránce Michael Dawson si sice stěžoval, že byl v souboji českým útočníkem faulován, ale rozhodčí jeho protesty nebral na vědomí.

Vítězství domácích pojistil v nastaveném čase po přihrávce Jamese Morrisona střídající Craig Beattie.

West Bromwich – Tottenham 2:0 (0:0)

Branky: Bednář (83.), Beattie (90.)

Liverpool přejel Newcastle a udržel se v čele

Rafael Benítez je stále v rekonvalescenci, a tak se ani tentokrát neposadil na lavičku hostujících Reds. Jejich výkonu to ale ani trochu neuškodilo, a tak mohl španělský trenér z lóže sledovat demolici Newcastlu. Majitel Newcastlu Mike Ashley se klub rozhodl neprodat, po dnešním zápase ale možná svého rozhodnutí lituje.

Zcela jednostranný zápas mohl být rozhodnutý už během první půle, Straky však zachránil výborný výkon Shaye Givena v brance. Špatně bránící domácí jen ztěžka odolávali nájezdům Reds, kteří zahazovali jednu šanci za druhou. Už v prvních třinácti minutách mohl Liverpool vést o dva góly, ale Dirk Kuyt ani Steven Gerrard se svými příležitostmi nenaložili dobře.

Potom se dostal ke slovu dvakrát Sami Hyypiä. Nejprve jeho hlavičku vyrazil Given nad, druhý pokus na poslední chvíli vykopával z brankové čáry Charles N'Zogbia. To, že domácí neinkasovali až do 31. minuty, lze považovat za zázrak.

Ve zmíněné minutě už ovšem tlaku soupeře podhlehli. Javier Mascherano otevřel obranu Newcastlu na pravé straně, jeho spoluhráč Yossi Benayoun pronikl do pokutového území a vrátil míč pod sebe, kde číhající Gerrard trefil míč naprosto přesně.

Domácí špatně bránili zejména standardní situace a šest minut po prvním gólu byli opět potrestáni. Na Gerrardův roh si naběhl Hyypiä, přeskočil obránce a zvýšil vedení Liverpoolu. Podobně špatnou defenzívu předvedli i hosté v poslední minutě první půle.

David Edgar si naběhl na centrovaný míč, odtlačil Jamieho Carraghera a Pepe Reina na jeho hlavičku zareagovat nestihl. Vypadalo to, že by gól mohl domácí do druhé půle nabudit, ale hra měla i po pauze stejný průběh.

V 50. minutě zahrával další rohový kop Gerrard. Lehký míč nikdo z obránců neodvrátil, ten se tak dostal až k Ryanu Babelovi. Ten sice svůj první pokus z pěti metrů neproměnil, ale v nastalém chaosu se dostal k míči podruhé a tentokrát se nemýlil.

Náhradník Geremi mohl ještě do řad Strak přinést malou naději, ale jeho přímý kop z dvaceti metrů trefil břevno. V 66. minutě se tak ke slovu dostali opět Reds. Lucas výtečně uvolnil Gerrarda a hrdina dnešního zápasu přeloboval vybíhajícího Givena.

Gerrard vzápětí vystřídal, když si vysloužil aplaus na otevřené scéně i od fanoušků domácích, ale ani to obraz hry příliš nezměnilo. Pátý gól dal Liverpool ve chvíli, kdy chybělo třináct minut do konce utkání. Střídajícího Davida N´Goga fauloval v pokutovém území autor jediné branky Newcastlu Edgar a nařízenou penaltu Xabi Alonso s jistotou proměnil.

V 79. minutě se poprvé po zranění na hřišti objevil liverpoolský obránce Martin Škrtel. Jeho tým mohl ještě svoje vedení zvýšit, ale Given Lucasovu hlavičku skvěle chytil.

Liverpool tak zůstává na čele tabulky a ukazuje, že letos se s ním v bitvě o první místo musí počítat.

Newcastle - Liverpool 1:5 (1:2)

Branky: Edgar (45.) - Gerrard (31. a 66.), Hyypia (36.), Babel (50.), Alonso (76.)

Gallasova hlavička přinesla rozuzlení nudného zápasu

William Gallas zajistil nejtěsnější vítězství pro Arsenal svoji hlavičkou ze závěru druhé půle. Gunners se tak minimálně do úterý dostali před Aston Villlu na čtvrtou příčku.

V nezáživné první půli ani jedno mužstvo výrazně nedominovalo. Oběma týmům dělal problém přechod do útoku a držení míče. Arsenal postrádal kreativitu ve středu pole a Portsmouth se soustředil většinu času jen na obranu.

Výsledkem toho byl nezáživný zápas, který postrádal tempo i invenci na obou stranách. První šanci si vytvořil Portsmouth, jmenovitě Peter Crouch, jehož hlavičku zastavila tyč.

Arsenal odpověděl zvýšenou aktivitou a otevřít gólový účet mohl Emmanuel Adebayor. Ten obešel brankáře Davida Jamese i obránce Sola Campbella, ale když už se chystal poslat míč do branky, zasáhl na poslední chvíli Sylvain Distin.

Po přestávce hra trochu ožila, aktivitou hýřil zejména Samir Nasri na straně domácích. Pompey ale překvapivě dobře bránili a jejich obrana ničím nepřipomínala průchoďák z posledního zápasu proti West Hamu.

Když už se zrodily nějaké šance, byly většinou výsledkem chyb na obou stranách spíše než dílem výborné hry. Brankář James si vybíral tradiční slabší chvilky, když dvakrát minul centr, ale ani Mikael Silvestre, ani Adebayor míč do sítě dopravit nedokázali.

Nasriho povedenou přízemní střelu James zlikvidoval, ale v 81. minutě se po centrovaném míči nechal předběhnout Gallasem, který neměl problém hlavou otevřít skóre. Do konce zápasu se už nic zajímavého nepřihodilo, a tak si Arsenal po pouze průměrném výkonu připsal na své konto tři body.

Arsenal - Portsmouth 1:0 (0:0)

Branka: Gallas (81.)

Artetovy dva góly znamenají tři body pro Toffees

Everton má doma mizernou bilanci, ale dnes si ji o něco vylepšil. Dva góly Mikela Artety v prvním poločase přinesly do řad Evertonu potřebný klid a skóre svým prvním ligovým gólem uzavřel mladíček Dan Gosling.

Everton se několik posledních zápasů musí obejít bez klasických útočníků, to ale jak se zdá svěřencům Davida Moyese nijak nepřekáží. Ricky Sbragia vedl Sunderland do svého prvního zápasu jako trenér s dlouhodobou smlouvou a jistě si představoval lepší výkon svého mužstva.

Již v 10. minutě zahrával Španěl Mikel Arteta přímý kop z dvaceti metrů a přesnou trefou nedal Martonu Fülöpovi v brance hostí nejmenší šanci. Ve 26. minutě došlo k nedorozumění mezi Fülöpem a obráncem Danny Collinsem, ale Marouane Fellaini nedokázal nastalého zmatku využít.

Pouze jednu minutu poté ovšem Everton přidal druhý gól. Arteta zahrával další přímý kop, který mu nejdříve zblokovali obránci Sunderlandu. Míč se odrazil zpátky k Španělovi, který ho poslal na Fülöpovu branku. Střelu tečoval Teemu Tainio a míč skončil za zády překvapeného maďarského gólmana.

Další šanci si Toffees vytvořili opět po standardní situaci zahrávané Artetou. Ten posadil nadýchaný centr na hlavu Tima Cahilla, který ovšem z pěti metrů hlavou branku překvapivě netrefil.

Sbragia poslal po přestávce na hřiště Carlose Edwardse misto Steeda Malbranqua, který viděl žlutou kartu a jeho způsob hry zaváněl vyloučením. Sunderland se dostal ke slovu poprvé po 65. minutách hry, kdy z patnácti metrů vystřelil právě Edwards, brankář Tim Howards si s jeho umístěnou střelou poradil.

V 70. minutě se na hřišti v dresu Evertonu objevil talentovaný Gosling a v 83. minutě se zapsal mezi střelce utkání. Hostující obrana nechala bez povšimnutí Joleona Lescotta, jehož centr poslal zblízka do branky 18-letý Gosling. Byl to jeho premiérový gól v nejvyšší anglické soutěži.

Evertonu tak vánoční období vyšlo báječně, zatímco Sunderland na cestě vzhůru čeká ještě spousta práce.

Everton - Sunderland 3:0 (2:0)

Branky: Arteta (10. a 27.), Gosling (83.)

Wigan zvítězil Zakiho proměněnou penaltou

Ve vyrovnaném zápase porazil Wigan Bolton gólem z penalty. Latics vyhráli páté z šesti posledních utkání a v tabulce se posunuli na sedmé místo.

Bolton do zápasu vstupoval po jasné prohře na Anfield Road a s úmyslem z dnešního zápasu vytěžit maximum. Wigan mohl hrát uvolněně, protože minulé kolo doma porazil Newcastle a drží se v klidném středu tabulky.

Trenér domácích Gery Megson poslal na hřiště od začátku do útoku dvojici Kevin Davies a Johan Elmander a oba hráči dělali obraně Latics velké problémy. Po kombinaci těchto hráčů a chybě obránce Paula Scharnera se už už zdálo, že Davies pošle míč do branky, na poslední chvíli ale stihnul napravit svoji chybu a dobře zasáhnout Scharner.

Další minuty byly velice neuspořádané, když ofsajdy střídaly střely mimo a špatné přihrávky. Další šance přišla rovněž po chybné rozehrávce obrany. Domácí Danny Shittu špatně rozehrál, míč se dostal k Emilu Heskeymu, na jeho pokus ale stačil rychle zareagovat brankář Jussi Jääskeläinen a míč pohodlně chytil do své náruče.

Krátce poté musel Heskey kvůli zranění hřiště opustit. Menší zranění se nevyhnulo ani Amru Zakimu, dalšímu útočníkovi Latics, který se srazil s Mario Melchiotem při snaze odvrátit rohový kop Trotters.

Zakim ovšem srážka příliš neotřásla a ve 44. minutě zajistil svému týmu z pokutového kopu vedení. Andy O'Brien zbytečně stáhnul střídajícího Henriho Camaru a Zaki se z takových situací většinou nemýlí.

Latics ještě do půle zahrozili pološancemi Camari, Lee Cattermoleho a Tita Brambla, ale na skóre se do půle nic nezměnilo.

Krátce po pauze mohli domácí vyrovnat. Wilson Palacios odhlavičkoval míč z brankové čáry Latics a přímo do náruče brankáře Mikea Pollitta. Domácí u rozhodčího Philipa Dowda reklamovali, že míč už byl za brankovou čarou, ale ani opakované záběry to nepotvrdily.

Bolton stupňoval svoje úsilí, ale náhradní brankář Pollitt se nejprve vyznamenal při šanci Elmandera, aby ho následně zachránilo břevno po střele Daviese. Brankovou konstrukci trefil po pasu Matthewa Taylora i Shittu, a tak se Latics mohli radovat z nejtěsnějšího jednogólového vítězství.

Bolton Wanderers - Wigan 0:1 (0:1)

Branky: Amr Zaki (44. z penalty)