Sochaux vyhrálo se Svěrkošem po dvou měsících

Dva měsíce trvala série bez vítězství v podání Sochaux. Až v sobotu proti Saint Etienne se tým, do kterého v létě přestoupil český reprezentační útočník Václav Svěrkoš, konečně dočkal. Exostravský kanonýr pomohl k triumfu 1:0 solidním výkonem a měl dokonce možnost otevřít skóre zápasu. Neuspěl, ale mrzet ho to nemusí. Sochaux i tak udělalo důležitý krok k záchraně.

Svěrkošův start byl kvůli jeho problémům s meniskem v ohrožení. Jenže léčebná kůra na Mallorce mu očividně prospěla a k zápasu nakonec nastoupil. S číslem 5 se pohyboval na hrotu Gillotova týmu, ale musel si vydatně plnit i obranné povinnosti. „Přesto zaujal, při svém debutu předvedl řadu zajímavých situací a ukázal, že měl být posilou,“ napsal o Svěrkošovi server eurosport.fr.

První poločas Sochaux moc nevyšel, úvod zápasu byl v režii Saint Etienne. „Zelení“ sice už ve 30. minutě měli na svém kontě sedm střel, ale největší šanci si vytvořili domácí. Hostující Matsui ztratil míč, kterého se zmocnil hbitý Maurice-Bellay a v poslední možnou chvíli uvolnil Svěrkoše. Ten se ocitl deset metrů před brankou tváří v tvář gólmanovi Janotovi, ale „Spiderman“, jak je holohlavý brankář ASSE přezdíván, jeho umístěnou ránu k tyči báječným zákrokem vyrazil. V hledišti to jen zklamaně zahučelo...

„Lvíčata“ se dočkala až v 66. minutě, kdy se po rohu trefil hlavou bývalý hráč Saint Etienne Perquis – 1:0! Devět minut poté byl Svěrkoš jako první z domácích hráčů vystřídán, na jeho místo přišel Santos. Českého útočníka provázel potlesk zaplněného Stade Bonal a ovací se nakonec dočkal celý domácí tým, jenž dokázal těsné vedení udržet a díky tříbodovému zisku se v tabulce posunul na osmnácté místo.

„Prvních třicet minut nám soupeř zatápěl, ale pak jsme se zvedli. Jen škoda, že jsme nedokázali využít stoprocentní šanci,“ narážel domácí kouč Francis Gillot na příležitost Svěrkoše. „Od druhého poločasu jsme už hráli výborně. Tento tým ukázal, že má morálku a toho si cením.“ Trenér „Zelených“ Akain Perrin netajil zklamání. „Sochaux mělo větší vůli po vítězství a to rozhodlo. Neukázali jsme tolik bojovnosti, jak by se slušelo,“ přiznal Perrin.

Zajímavosti z dalších zápasů

Tak takhle nepodařený start jarní sezony si asi v Lyonu nikdo nepředstavoval. Sedminásobný mistr jen remízoval s průměrným Lorient 1:1. „Chyběl nám pohyb, nevytvářeli jsme dostatečný tlak na soupeře hlavně na krajích hřiště. Tak nemůžeme hrát,“ láteřil naštvaný Claude Puel. Jeho protějšek Christian Gourcuff se spokojeně usmíval. „Remíza na hřišti Lyonu, to není špatný výsledek, že? Hrálo se v těžkých podmínkách a zápas byl extrémně náročný na psychiku. Bod je pro nás povzbuzení do dalších kol.“

Skoro pět měsíců trvá ligová neporazitelnost Rennes. Jediným celkem, který letos dokázal červenočerné přehrát, byl ve druhém kole Grenoble. Od té doby Rennes rozjelo úžasnou sérii – osm vítězství a deset remíz. Devátý triumf přišel o tomto víkendu, kdy si Lacombova ekipa vyrovnala účty právě s Grenoblem díky brance Sowa (už z jedenácté vteřiny utkání!). „Tabulku sledujeme, ale Marseille i Toulouse taky vyhrávají,“ tvrdil trenér třetího mužstva Ligue1 Guy Lacombe. „Ale cítím, že jsme v dobré pohodě. Lednový měsíc bude důležitý. Nikdo nechce ztrácet body už od začátku jarní části.“

To určitě platí i o fotbalistech Paříže Saint Germain. Jenže vstup do jarní části jim totálně nevyšel. V Bordeaux prohráli po mizerném výkonu 0:4. Jejich demolici řídil hlavně gaskoňský záložník Yoann Gourcuff, který ve středu hřiště zcela zastínil hostujícího Makeleleho. Zkušený záložník občas vedle Gourcuffa vypadal jako zpomalený film. „Ve všech směrech jsme podali znamenitý výkon,“ zářil kouč Bordeaux Laurent Blanc, jehož tým už je jen o bod druhý za Lyonem. „Ale raději bychom byli před nimi…. Prý neumíme porážet naše přímé konkurenty z čela tabulky. Dnes jsme ukázali, že to dokážeme,“ usmíval se Blanc.

Úprk Nantes ze sestupového pásma pokračuje. Před pauzou tým Elieho Baupa vydřel deset bodů ze čtyř zápasů. A vítězně začal i v novém roce, když vyplenil Monako. Hosté vedli už o poločase 2:0 a přestáli i hektický závěr, kdy dohrávali bez vyloučeného Bagayoka. „Hrál výborně, ale jeho vyloučení nás mohlo stát body,“ poznamenal Baup, který v zápase přišel o Marévala, jenž byl se zablokovanou krční páteří odvezen do nemocnice. „V tomto ohledu to bylo drahé vítězství,“ posteskl si kouč.