Real s Atlétikem remizoval, Valencia prohrála

Prestižní madridské derby mezi Realem a Atléticem skončilo v rámci 26. kola španělské Primera División remízou 1:1. "Bílý balet" tak přerušil svou sérii deseti výher v řadě a vedoucí Barcelona odskočila Realu na šest bodů. Katalánci totiž bez větších problémů přehráli Athletic Bilbao 2:0. Nezaváhala ani třetí Sevilla, která si připsala tři body za vítězství nad Almerií. Naopak pokračuje trápení Valencie. Ta prohrála i na hřišti poslední Numancie.

Real nevstoupil do derby nejlépe a v 38. minutě zakončil přesně rychlý protiútok hostů Diego Forlán. Uruguayský útočník zaznamenal již svou 18. branku v sezóně. Druhou půli začali lépe přeci jen domácí a v 57. minutě vytěžili z tlaku vyrovnávací gól, když se prosadil útočník Klaas-Jan Huntelaar. Další branku už zaplněné Santiago Bernabéu nevidělo, i když zejména forvard Atlética Sergio Agüero zahodil hned několik brankových příležitostí.

Vedoucí Barcelona utkání proti Bilbau rozhodla již v prvním poločase. V 17. minutě skóroval hlavou po centru Xaviho Sergi Busquets a definitivní klid do řad svěřenců kouče Guardioly přinesla 32. minuta, kdy Lionel Messi proměnil pokutový kop. Katalánci si po vítězství 2:0 připsali po třech utkáních plný počet bodů. Athletic zůstal i přes porážku na 10. místě.

Sedm bodů na druhý Real ztrácí po utkání 26. kola Sevilla. Ta totiž porazila nejtěsnějším rozdílem Almeríi. Domácí šli za třemi body v poklidu a po trefách Kanoutého a Renata vedli o dvě branky. Almería sice dokázala v 70. minutě snížit po brance Negreda, který proměnil pokutový kop, ale Sevilla vedení 2:1 uhájila.

Trápení Valencie pokračuje. Svěřenci kouče Emeryho totiž podlehli i Numancii, jež se díky třem bodům odlepila ze dna ligové tabulky. Naopak Valencia se propadla až na sedmou pozici a zkomplikovala si tak boje o příčky znamenající start v evropských pohárech. Přitom Valencia začala v Numancii velmi dobře, když už po deseti odehraných minutách skóroval Vicente. Jenže na konci první půle srovnal Carlos Aranda a v 52. minutě rozhodl o vítězství domácích povedený trestný kop Josého Barkera.

Před Valencii se protlačila La Coruňa, která v divoké přestřelce přestřílela Santander 5:3. Racing sice dvakrát vedl, ale Deportivo rozhodlo o své výhře ve druhém poločase, kdy během devíti minut překonalo gólmana Toňa hned třikrát. V 79. minutě stačil pouze na konečných 3:5 z pohledů hostů snížit Berrocal. Dvě branky domácích vstřelil útočník Riki.

Boj o záchranu si značně a přitom překvapivě zkomplikovala Osasuna, která podlehla v domácím prostředí 1:2 Gijónu, tedy dalšímu týmu ze spodní části tabulky. Celý zápas v dresu domácíchh odehrál český reprezentační záložník Jaroslav Plašil. Body ztratila i Mallorca. Ta remizovala s Betisem 3:3 poté, co musela dotahovat nejprve dvougólový a poté i jednogólový náskok soupeře. Dvakrát se prosadil záložník Gonzalo Castro.

Zajímavý duel se odehrál v Huelvě, kde se představil Valladolid. Hosté i v devíti hráčích po vyloučení Goitoma a Rubia vybojovali vítězství 3:2. Tři body si připsal i Villarreal, kterému k vítězství nad Espaňolem stačila jediná branka z kopačky Fuentese.

Španělská fotbalová liga - 26. kolo:

Villarreal - Espaňol Barcelona 1:0 (20. Fuentes),
Huelva - Valladolid 2:3 (25. Colunga z pen., 87. Camuňas - 24. a 48. Goitom, 10. Jonathan),
La Coruňa - Santander 5:3 (51. a 59. Riki, 24. Rodriguez, 58. Lafita, 67. Verdu - 1. Pereira, 33. Žigič, 79. Berrocal),
Mallorca - Betis Sevilla 3:3 (72. a 82. G. Castro, 75. Webo - 29. M. González, 31. Aurelio, 69. Arzu),
Numancia - Valencia 2:1 (42. Aranda, 52. Barkero - 10. Vicente),
Pamplona - Gijón 1:2 (29. Nekúnam z pen. - 8. Barral, 19. D. Castro),
FC Sevilla - Almería 2:1 (5. Kanoute, 61. Renato - 71. Negredo z pen.),
Getafe - Málaga 1:2 (74. Contra - 30. Eliseu, 45. Baha),
FC Barcelona - Bilbao 2:0 (17. Busquets, 31. Messi z pen.),
Real Madrid - Atlético Madrid 1:1 (57. Huntelaar - 38. Forlán).