Slavii po dvaceti kolech sestřelil střídající Kobylík

Slavia je podruhé v sezoně na kolenou. Šňůru dvaceti zápasů bez prohry dnes ukončila Olomouc, která gólem střídajícího Davida Kobylíka vyhrála 1:0. Mistr si v závěrečném tlaku vytvořil několik šancí, ale domácí podržel gólman Drobisz. I přes porážku má obhájce titulu v čele tabulky stále výrazný dvanáctibodový odstup.

Souboj dvou ofenzivních družin zůstal s výjimkou závěrečných minut za očekáváním. Nejlepší ligový útok byl v prvním poločase téměř neviditelný. Olomouc zahustila střed hřiště pěti muži, kteří rychlým přístupem donutili soupeře pokazit celou řadu přihrávek. Slavistická záloha přelstila protivníka jen jednou. Janda u postranní čáry obehrál ve 14. minutě nedůrazného Heidenreicha, ale Jarolím po jeho přihrávce ze slušné střelecké parkety uvnitř velkého vápna míč nenasměroval mezi tyče.

Domácí se nepouštěli do nátlakového fotbalu, ale žádnou příležitost nevynechali k rychlému kontru. Jenže i Sigmu srážely nepřesnosti ve finální fázi, a tak se Vaniak půl hodinu v podstatě nudil. Až v 31. minutě ho vyděsil po Petrově centru pohotovou hlavičkou Ordoš, který předskočil hostujícího stopera, ale rána skončila těsně vedle bližší tyče. Těsně před přestávkou už musel Vaniak vytáhnout i první ostrý zákrok: Černý hrubkou při rozehrávce vybídl k reakci znovu domácího útočníka Ordoše a jeho bombu z třiceti metrů brankář Slavie s problémy vytáhl.

Kouč Jarolím poslal do druhé půle místo nevýrazného Pekharta Belaida a mistr přece trochu ožil. Hned první atak zaváněl gólem. Jarolím už po pětadvaceti sekundách prostrčil balon do pokutového území Jandovi, který se však ve slibné příležitosti zalekl střely a jeho zbrklou přihrávkou olomoucká obrana odvrátila.

Na typickou kolmou kombinaci Pražanů tři stovky hostujících fanoušků čekaly bezmála hodinu. Spolupráce Černého, Šventa a Besty měla téměř vše až na zakončení, proti Bestově teči z malého vápna totiž Drobisz včas srazil nohy.

Místo toho překvapivě udeřilo na opačné straně. Kouč Psotka měl šťastnou ruku při střídání, když do hry nasadil Kobylíka, který už po pěti minutách strčil hlavu do centru Rossiho a zaváhání hostujících stoperů Vaniak už sám napravit nemohl.

Kobylík svým prvním gólem po návratu do Olomouce uťal rodící se tlak Slavie. Hosté čtvrthodiny nabírali dech k závěrečnému náporu, o to více si pak Drobisz zachytal. Na rozhraní 82. a 83. minuty musel zasahovat třikrát, s hlavičku střídajícího Fořta i dělovkami Brabce s Jarolímem si poradil. Sigma závěrečnou ofenzívu červenobílých přečkala a po třech a půl letech může oslavovat triumf nad Slavií, které v lize vyšla bodově naprázdno poprvé od 3. srpna.

Olomouc - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)

SK Sigma Olomouc - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)
Branka: 64. D. Kobylík. Rozhodčí: Jech - Kordula, Urban. ŽK: Melinho, Hořava - Trapp. Diváci: 7047.

Olomouc: Drobisz - Rossi, Hudec, Škerle, Heidenreich - Kaščák, Hořava - Petr (65. M. Hubník), Melinho, Štěpán (59. D. Kobylík) - Ordoš (81. Nuc).

Slavia: Vaniak - Hubáček, Suchý, Brabec, Švento - Janda, Jarolím, Trapp, J. Černý (88. Grajciar) - A. Besta (78. Fořt), Pekhart (46. Belaid).

[ 5. 4. 2009 - ČTK | Foto: MARSfoto ]