Real a Barca vítězní, Atlético doma padlo

Dva nejlepší celky španělské Primera División Barcelona a Real Madrid svá utkání 29. kola zvládly a na svá konta si připsaly tři body. Vedoucí Barcelona zvítězila brankou nejlepšího střelce soutěže Eto´a ve Valladolidu 1:0. Jediný gól k vítězství stačil i madridskému Realu, který vyloupil Malágu. Velké překvapení se zrodilo na hřišti Atlética, kde vyhrála sestupem ohrožená Osasuna 4:2. Naplno bodoval po výhře 3:1 nad La Coruňou i poslední Espaňol.

Vedoucí Barcelona se na hřišti devátého Valladolidu dostala do vedení ve 40. minutě, kdy domácího brankáře Asenja překonal po přihrávce záložníka Xaviho nejlepší střelec soutěže Samuel Eto´o. Kamerunský útočník tak zaznamenal již svou 26. branku. Zkušenější hosté žádné vážnější komplikace nepřipustili a připsali si další tři body.

Hubené vítězství zaznamenal v utkání 29. kola i druhý Real. Madridský celek sice nečekalo na půdě osmé Málagy jednoduché utkání, ovšem na hřišti domácí za devadesát minut gólmana Ikera Casillase vážněji neohrozili. Svěřenci kouče Ramose potrestali jednu z mnoha chyb v domácí obraně krátce po zahájení druhého poločasu. Ve 49. minutě převzal na polovině míč útočník Gonzalo Higuaín, proběhl s ním až do pokutového území a následně překonal i brankáře Goitiu. Na první místo tak “Bílý balet“ ztrácí stále šest bodů.

Jediný přesný zásah stačil ke třem bodům i hráčům třetí Sevilly. Ta vyhrála díky proměněné penaltě Frédéric Kanoutého z 32. minuty na hřišti Huelvy, která se kvůli další porážce propadla na sestupové 18. místo. Naopak těžké K.O. inkasoval Villarreal, který v Almeríi už po půlhodině prohrával o tři branky. Domácí nakonec ve velké euforii zdolali čtvrtý celek tabulky v poměru 3:0. O branky se postarali Negredo, Piatti a Mané.

Velké překvapení se zrodilo v Madridu, kde na stadionu Vicente Calderóna místní Atlético překvapivě podlehlo Osasuně 2:4. Klíčovým hráčem utkání se stal zkušený kanonýr v dresu hostů Walter Pandiani, který zařídil nejprve první a poté i rozdílový třetí gól. Klub z Pamplony se díky zisku tří bodů vyhoupl na čtrnáctou příčku. Souboj český reprezentačních hráčů Tomáše Ujfalušiho a Jaroslava Plašila tak vyzněl lépe pro ofenzivního
záložníka.

Po zaváhání madridského Atlética se na 5. pozici v ligové tabulce posunula Valencia. Ta rozhodla své utkání proti Getafe již v prvním poločase, po kterém vedl o dvě branky po trefách Maty a Villy, jenž proměnil pokutový kop. Španělský kanonýr se trefil ještě jednou v 60. minutě. Poté, co byl vyloučen gólman Getafe Jacobo, proměnil Villa i druhou nařízenou penaltu. Valencia nakonec porazila Getafe 4:1.

Osm zápasů bez vítězství v domácím prostředí ukončil barcelonský Espaňol. Poslední celek španělské ligy přehrál La Coruňu, která usiluje o příčky znamenající start v evropských pohárech. Na góly Alonsa a De La Peňy dokázal reagovat Lassad. Na vyrovnání se však Deportivo již nezmohlo a v poslední minutě navíc inkasovalo potřetí po vlastní brance Lopa. Espaňol ale i přes plný bodový zisk zůstává na chvostu tabulky.