Barcelona zostudila Real, Sevilla uspěla ve Villarrealu

Fotbalisté Barcelony zvítězili v utkání 34. kola na půdě Realu Madrid vysoko 6:2 a před svým největším rivalem tak mají v boji o titul již sedmibodový náskok. K drtivému vítězství v El Clásicu přispěly dvěma góly útočnici Henry s Messim. V přímém souboji o třetí místo uspěla ve Villarrealu Sevila, která na El Madrigal vyhrála 2:0.

Úvod utkání na Santiago Bernabéu byl skvostný. Už ve 14. minutě se po centru Ramose trefil hlavou Higuaín. Hosté ovšem během následujících šesti minut skóre otočili. V 18. minutě vyslal obloučkem Messi Thierry Henryho, který překonal Casillase technickou střelou. O dvě minuty později si na centr Xaviho naskočil kapitán Puyol a Barca vedla. Pro barcelonského obránce to byla první trefa v sezóně. Další branky mohl přidat Lionel Messi, ovšem jeho stoprocentní šance zneškodnil brankář Realu. Barcelona se ale ještě v prvním poločase třetí branky po zásluze dočkala, když chybu Diarry využil Messi.

V 56. minutě sice na 2:3 snížil Ramos, jenž zblízka po centru Robbena překonal Valdése. Radost domácím ale vydržela jen dvě minuty. Po přihrávce Xaviho překonal Henry i vyběhnutého Casillase a zvýšil vedení hostů. Real na Barcelonu nestačil a v závěru inkasoval ještě dvakrát. V 75. minutě vstřelil svou druhou branku Messi a na konečných 2:6 upravil obránce Pique.

Barcelona nedala “Bílému baletu“ nejmenší šanci a po drtivé výhře tak uspěla i ve druhém vzájemném utkání této sezóny. Svěřenci kouče Guardioly díky tříbodovému zisku mají na prvním místě před madridským celkem již sedmibodový náskok.

Kromě bitvy o ligový titul se hrála důležitá klání o pozice zaručující start v evropských pohárech. Ve vzájemném souboji o 3. místo uspěla Sevilla na hřišti Villarrealu. Hosté se dostali do vedení v 58. minutě po trefě Fabiana a v závěru utkání zvýšil na konečných 0:2 Konko. Sevilla tak udržela třetí pozici, Villarreal je i nadále pátý.

Body ztratil i čtvrtá Valencia, která prohrála v Barceloně s místním Espaňolem 0:3. Domácí hráči rozhodli o třech bodech až ve druhém poločase. V 66. minutě poslal Espaňol do vedení Román a definitivní klid do domácích řad přinesl až gól Parejy z 82. minuty. V závěru zápasu vstřelil i třetí branku Nené, který proměnil pokutový kop. Barcelonský celek tak zvítězil i počtvrté v řadě a vyhoupl se na 14. příčku.

Do hry o sestup se opět namočila Osasuna. Pamplonský klub, v jehož dresu odehrál celé utkání záložník Jaroslav Plašil, před vlastním publikem podlehl 1:2 Huelvě. Domácí sice vedli po trefě Pandianiho, ovšem klíčovým okamžikem se stala 54. minuta, kdy byl vyloučen Fernández González. Předposlední Recreativo nabídnuté šance využilo. Nejprve vyrovnal Ersen a v poslední minutě zařídil Huelvě tři body Morris.

Kromě Huelvy ovšem bodovaly i zbylé týmy na sestupových pozicích. Gijón dlouho vedl díky brance Biliče nad Bilbaem. Hosté ovšem se štěstím v poslední minutě srovnali na 1:1 zásluhou Iraoly. Sérii pěti utkání bez vítězství ukončila Numancia. Poslední celek Primera División přehrál před slabou návštěvou po gólech Morena a Del Pina Málagu 2:0.

[ 3. 5. 2009 - Petr Hašek | Foto: uefa.com ]