Francie: Senzační obrat skóre v nastavení, kapitola druhá

Skoro se nabízí otřepaný slovní obrat: kardiakům vstup zakázán! Jenže v souvisosti s událostmi, které zasáhly fotbalovou Francii v týdnu, který předcházel třetímu kolu Ligue1, by šlo o hodně černý humor. Omezme se proto na strohé konstatování, které popisuje dění na stadionu Rennes: kdo neviděl, neuvěří. Na Route de Lorient se dějí zázraky.

Jak jinak vysvětlit, že v posledních dvou ligových kolech zde padlo hned pět branek v nastaveném čase?

Před dvěma týdny zde vyvrcholil osmibrankový thriller Rennes – Marseille, který skončil divokou remízou 4:4. Teď se však před dvaceti tisícovkami diváků servíroval další napínavý snímek. Jeho hrdiny přitom byli zejména střídající protagonisté.

Rennes prohrávalo s Lille od 34. minuty, kdy se trefil hostující Cabaye. Jenže v 90. minutě to přišlo: nejprve domácí zahrávali přímý kop a ránu Chyeroua nešťastně tečoval do vlastní sítě Emerson, který byl na hřišti sotva tři minuty. Vyrovnáno! Ve třetí minutě nastaveného času pak propadl míč ke kopačkám Sowa, který v 82. minutě vystřídal Bocanegru. Talentovaný forvard míč netrefil ideálně, ale přesto skončil v síti – první ligová trefa Sowa znamenala tři body pro Rennes!

Lille hledá útočníka. Přijde Svěrkoš?

Bretaňský kouč Guy Lacombe si po zápase otřel zpocené čelo. Jeho úleva byla hmatatelná. Po porážce v Grenoblu musel tým, který myslí na evropské poháry, zapnout. A vyšlo mu to. "Ale vítěztsví jsme soupeři neukradli," mínil Lacombe. "Měli jsme skórovat daleko dříve. Pomohl nám přesun Cheyroua do středu zálohy, tam je hodně silný."

Pro Lille znamenala porážka sestup na poslední místo tabulky. "Ale nebudeme plakat. Mohli jsme uhrát bod, což by byl zasloužený a logický výsledek. Měli jsme víc vytěžit z brejkových situací," poznamenal trenér Rudi Garcia. Lille usilovně shání forvarda a podle informací deníku La Voix du Nord by měl být jedním z vytipovaných adeptů ostravský Václav Svěrkoš.

Lídr narazil, Lyon byl nad jeho síly

Týden před utkáním na Stade Gérland byl pro nováčka z Grenoblu, který po dvou kolech vedl ligu, neopakovatelný. Jeho hráči byli pod drobnohledem médií, trenér Mehmet Bazdarevič psal každý den sloupek pro deník L´Equipe a na zápas na hřišti mistra se z Japonska přiletěl podívat i majitel klubu Katuzoschi Watanabe. Jenže jeho tým jej moc nepotěšil.

Na hřišti totiž dominoval Lyon. Nejprve Kallstrom posadil míč na hlavu Makouna a 172 centimetrů „vysoký“ střízlík se trefil hlavou. Před poločasem pak na centr brazilského filuty Juninha naskočil Benzema a třetí brankou ve třech zápasech se posunul do čela tabulky střelců. Grenoble se na odpověď nevzmohl.
Kouč mistra Claude Puel si po zápase pochvaloval pevnou defenzívu. Lyon ani ve čtvrtém mistrovském utkání sezony (počítáme-li i Superpohár s Bordeaux) neinkasoval. "To je hodně příjemné. Stejně jako fakt, že na naší straně je zápas od zápasu vidět zlepšení. Musíme v tom pokračovat." Zklamaný však nebyl ani Mahmatovič. "Předvedli jsme několik velmi hezkých ofenzivních akcí, za to jsem rád. Ale hrát proti Lyonu je hrozně těžké," uznal.

PSG kontra Sochaux: slovní válka skončila patem

Utkání Pařížanů na půdě Sochaux předcházely verbální třenice. Vše odstartoval domácí kapitán Stéphane Dalmat v úterním vydání France Football. Opřel se do letní posily PSG Ludovica Giulyho. "Nejsem jeho fanda. Když jsem viděl debaty o jeho (ne)nominaci do reprezentace, musel jsem se smát. Znám spoustu talentovaných hráčů, kteří neměli takové štěstí, a nehráli v Barceloně nebo AS Řím. Je jednoduché hrát s Ronaldinhem a Eto´em."

Reakce z druhé strany zazněla v pátečním L´Equipe. "Je bizarní, pokud kritizujete někoho, koho ani pořádně neznáte. Ludo má za sebou úspěšnou kariéru, nikomu už nemusí nic dokazovat. A že je lehké hrát v Barce? No, není moc lidí,kteří by vedle Ronaldinha chtěli místo Giulyho vidět Dalmata," utrousil Giulyho spoluhráč Jerémy Rothen.

Na hřišti však panoval klid. Po remíze 1:1 byli více nespokojení domácí, kteří získali první bod v sezoně. Chtěli však víc. "Hráli jsme na vítězství a byli jsme mu hodně blízko. Pokusíme se to napravit v Marseille," slíbil kouč Francis Gillot. Hosté, kteří nasadili posilu z Atletika Madrid Mateje Kežmana, bod brali. "Ukazuje se, že letní posily do týmu dobře zapadly. Teď ještě musíme zapracovat Kežmana," plánoval Paul Le Guen.

Tahle výhra patří tobě, Davide!

Vrtá vám hlavou otázka z perexu? Jaká událost postihla fotbalovou Francii? Odpověď hledejte ve Valenciennes. Na středečním tréninku zkolaboval obránce David Sommeil, kterému přestalo bít srdce. Hororovou chvíli přežil otec dvou dětí jen díky pohotovému zásahu kolegy Davida Ducourtiouxe. Sommeil byl okamžitě převezen do nemocnice, kam se za ním zastavil i jeho nejlepší kamarád a obránce Arsenalu William Gallas.

"Naše srdce bije pro tebe!" Takový vzkaz adresovali nápisy na tričku hráči Valenciennes svému parťákovi. Po výhře 3:1 nad Lorientem byly emoce všudypřítomně. "Cítil jsem, že na hřišti je s námi jeden hráč navíc," řekl na adresu Sommeila, který je stále v bezvědomí, kouč Antoine Kombouaré. "Vítězství není důležité. Hlavní je, aby David otevřel oči".

[ 25. 8. 2008 - Petr Skácel | Foto: reuters ]