Anglie padla na Ukrajině, Itálie postupuje přímo

[b]Aktualizováno.[/b] Itálie vybojovala v duelu s Irskem důležitou remízu 2:2 a na světový šampionát postupuje přímo. Dánové porazili na kodaňském stadionu Švédsko těsně 1:0 a z první pozice v tabulce první skupiny postupují také. Švýcarští reprezentanti porazili Lucembursko 3:0, Anglie prohrála s Ukrajinou 0:1. Dánové porazili na kodaňském stadionu Švédsko těsně 1:0 a z první pozice v tabulce první skupiny postupují, s tím, že přímý postup si výhrou 5:0 nad Rumunskem zajistili i Srbové.

Šlágr osmé kvalifikační skupiny, kde vedoucí Itálie zavítala na půdu druhého Irska, dopadl mnohem lépe pro hostující celek. Italové dokázali se svěřenci Giovanniho Trapattoniho uhrát remízu 2:2 a vysloužili si tak přímý postup na MS 2010. O vyrovnávací a postupovou branku Italů se v 90. minutě postaral Gilardino.

V sedmé kvalifikační skupině se dařilo domácím týmům. Srbsko, které přivítalo v Bělehradě Rumunsko, zvítězilo 5:0 a zajistilo si tak přímý postup na MS v Jihoafrické republice. Z výhry se radovalo i Rakousko, jež si poradilo s výběrem Litvy 2:1 díky brankám Janka a Wallnera.

V severském derby přivítala dánská reprezentace na stadionu v Kodani Švédsko. Skóre zápasu bylo dlouho nerozhodné, nakonec se ale z těsné výhry 1:0 radoval domácí celek. Dánové díky přesné trefě Poulsena ze 78. minuty nejen získali důležité tři body, ale také si zajistili přímý postup na světový šampionát.

Bulharská reprezentace podlehla Kypru 1:4, nicméně v tabulce osmé skupiny zůstává na třetí příčce. Kromě Kypru se z vítězství v osmé kvalifikační skupině radoval i národní tým Černé Hory, která na domácí půdě nakonec porazila Gruzii 2:1.

O výhru Švýcarska nad Lucemburkem 3:0 se dvěma góly postaral Senderos, který skóroval v 6. a 7. minutě utkání, třetí branku za záda lucemburského gólmana přidal Huggel a Švýcarsko mohlo slavit. Navíc mají Švýcaři v tabulce druhé skupiny prozatím náskok šesti bodů na druhé Řecko, a pokud Řekové ve večerním utkání budou remizovat, či případně prohrají s Lotyšskem, má švýcarská reprezentace účast na šampionátu jistou.

Překvapivě skončil zápas Anglie s Ukrajinou. Z vítězství 1:0 se totiž neradoval favorizovaný celek z ostrovů, nýbrž ukrajinský výběr. O jedinou přesnou střelu zápasu se po devětadvaceti minutách hry zasloužil Nazarenko. Angličané navíc od 14. minuty kvůli vyloučení Greena hráli v oslabení. Tým Fabia Capella nicméně stále vede tabulku šesté skupiny a účast na MS má v kapse.

Roli favorita naopak potvrdili Španělé, kteří porazili Arménii 2:1. Mužstvo z Pyrenejského poloostrova má již letenky do Jihoafrické republiky zajištěné a sobotním vítězstvím prodloužilo svou neporazitelnost. O branky španělského týmu se postarali Cesc Fábregas a z pokutového kopu Mata.

Druhé místo v tabulce páté skupiny si pojistili reprezentanti Bosny a Hercegoviny, již porazili dvěma góly Estonsko. O úvodní branku se postaral kanonýr Edin Džeko, druhý gól do estonské sítě vstřelil Ibiševič.

Německá fotbalová reprezentace porazila ve čtvrté kvalifikační skupině výběr Ruska 1:0 a má jistou účast na světovém šampionátu. Svěřenci Joachima Löwa rozhodli o vítězství a postupu již v první půli zápasu, když ve 34. minutě otevřel skóre utkání Miroslav Klose. Německo nakonec i přes vyloučení Boatenga v 69. minutě vydřelo vytouženou výhru a již teď má jistou účast na MS. Ázerbajdžán si poradil s Lichtenštějnskem 2:0, v tabulce je ale předposlední.

Finská reprezentace v úvodním sobotním utkání evropské kvalifikace udolala národní tým Walesu 2:1. O vítěznou branku Seveřanů se v 77. minutě postaral Moisander. Fotbalisté Běloruska si poradili s Kazachstánem 4:0, v tabulce skupiny 6 jsou na čtvrtém místě.

Finsko - Wales 2:1 (1:1)
Branky: 5. Porokara, 77. Moisander - 17. Bellamy.

Arménie - Španělsko 1:2 (0:1)
Branky: 58. Arzumanyan - 33. Fábregas, 64. Mata z pen.

Estonsko - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)

Bělorusko - Kazachstán 4:0 (1:0)
Branka: 69. a 90. Kalačev, 23. Bordačev, 86. Kovel.

Srbsko - Rumunsko 5:0 (1:0)
Branka: 87. a 90. Jovanovič, 36. Žigič, 50. Pantelič, 78. Kuzmanovič.

Rakousko - Litva 2:1 (1:0)
Branky: 16. Janko, 79. Wallner - 66. Stankevicius.

Irsko - Itálie 2:2 (1:1)
Branky: 8. Whelan, 87. Ledger - 26. Camoranesi, 90. Gilardino.

Černá Hora - Gruzie 2:1 (1:1)
Branky: 13. Damjanovič, 78. Delibašič - 45. Dvališvili.

Kypr - Bulharsko 4:1 (2:1)
Branky: 12. a 20. Charalampidis, 58. Konstantinou, 78. Aloneftis - 45. Berbatov.

1. Itálie 9 6 3 0 15:5 21 - jistá účast na MS 2010
2. Irsko 9 4 5 0 12:8 17
3. Bulharsko 9 2 5 2 11:11 11
4. Kypr 9 2 3 4 12:13 9
5. Černá Hora 9 1 5 3 9:14 5
6. Gruzie 9 0 3 6 5:13 3